Rozšírené
vyhľadávanie

Užívateľ neprihlásený
Prihlásiť   Registrovať

STARÁ DOBRÁ SIEŤOTLAČ

01.03.2019

Predmet sa stáva reklamným až s aplikáciou loga, príp. iného motívu. V našom novom seriáli sa bližšie pozrieme na tlačové technológie. Začneme s hviezdou tlačového neba – sieťotlačou.

Sieťotlač je jednou z najpoužívanejších tlačových služieb. Jedná sa o samostatnú techniku, pretože nejde o tlač z plochy ako u väčšiny ostatných. Vychádza z jednoduchého, a teda geniálneho spôsobu nanášania farieb na predmety pretláčaním cez sieťotlačovú šablónu. Jeho výhodou je, že sa ňou dajú potlačiť aj materiály, u ktorých to je inými technikami problém a navyše – ide o veľké plochy, u nás v rozmeroch až 450 x 350 cm! Škála materiálov vhodných pre sieťotlač je široká: plastysklokeramikakovkožadrevopapier a v najväčšej miere tradične textil, ktorým to kedysi všetko začalo.

Pôvod technológie hľadajme niekoľko storočí do histórie v Japonsku, kde tamojší farbiari riešili, ako zdobiť cisárske hodvábne kimoná. Motívy zvierat či kvetín rozpracovali do niekoľkých papierových šablón a ich postupným prikladaním na látky a nanášaním jednotlivých farieb štetcami vytvorili konečný, štylizovaný obraz. Postupné zdokonaľovanie viedlo až k sieti z riedkej tkaniny, na ktorú sa šablóny lepili. Dôležitý posun sieťotlač zaznamenala v Európe, kde sa tkanina začala napínať na drevené rámy. Dnes ide väčšinou o rámy hliníkové, sieťovina je z polyesteru či polyamidu, a zatiaľ čo v minulosti bola sieťotlač remeslom, teraz je aj s výrobou špeciálnych farieb, zakrývacích hmôt a samozrejme strojov doslova priemyslom. Ten sa k nám dostal okľukou z USA, kde vznikol v roku 1929 a nepriviezol ho nikto menší ako mág moderného priemyslu a obchodu Tomáš Baťa.

Z dvoch tisíc položiek, ktoré je možné potlačiť sieťotlačou, vyberáme niekoľko kategórií:

Reklamný textil – takmer 600 produktov od ponožiek až po čapice, bez započítania násobkov farebných variant. Takmer všetky sú ako stvorené pre aplikáciu motívov sieťotlačou.

Tašky – s ohľadom na materiály, z ktorých sa tašky vyrábajú – textil tkaný aj netkanýpapierplastyjuta atď. – a rovné veľké plochy, je pre ne sieťotlač prvou voľbou. Vzhľadom k používaniu tašiek hlavne v exteriéri je ich reklamný efekt podobne ako pri reklamných odevoch maximálny.

Hrnčeky – nie všetky sa hodia pre aplikáciu motívov sieťotlačou, preto sme urobili doporučený výber. Jedná sa o rotačnú sieťotlač, ktorú je možné využiť aj na ďalšie valcovité predmety s hladkým povrchom. V prípade hrnčekov s ušami ktoré je možné využiť k aretácii, je možná aj postupná tlač viacerých farieb. Hrnčeky sú z materiálov ako keramikaporcelánplasty či sklo.

Dáždniky – 250 položiek dáždnikov na sieťotlač priam čaká! Tak ako je táto tlačová technika vhodná pre potlač rovných plôch, tak podobne to platí aj v prípade plôch plynulo zakrivených, typických pri dáždnikoch.

Nafukovačky – leto je ešte ďaleko, ale až sa pre plážové a športové nafukovacie predmety v rámci svojich komunikačných kampaní budete rozhodovať, môžete do nákladov započítať aj aplikáciu motívov cenovo výhodnou sieťotlačou.

Nabudúce sa pozrieme na ďalšiu legendu medzi tlačovými technológiami – tampónovú potlač.

Facebook
Facebook

Všetko o iMi
Kontakty
Obchodné podmienky
O nás
Správy

Rôzne
Mapa stránok
RSS
FAQ

ippag