Rozšírené
vyhľadávanie

Užívateľ neprihlásený
Prihlásiť   Registrovať

PIQUENIQUE? JEDNODUCHO PIKNIK!

25.06.2018

Ak spojíme že v prírode chutí dvojnásobne a hlad je najlepší kuchár, máme tu jeden z najpríjemnejších štýlov kultúry stolovania – piknik, ktorého moderná podoba vznikla vo Francúzsku. Tak čo si zobrať so sebou?

Hlavným a tradičným reprezentantom tejto komodity sú piknikové koše, ktoré sa k nám posunuli z histórie ako kultivované varianty pomôcok k tomuto spôsobu stolovania. Čo všetko môžete svojim piknikomilovným cieľovým skupinám ponúknuť?

Piknikové koše z vŕbového dreva, bambusu, koše prútené, ratanové či s ratanovým vzorom, z polyesteru, skladacie, v podobe kufríka, s chladiacim vakom, s úložným priestorom na potraviny a nápoje, s vstavanými držiakmi na fľaše, so zámkami, koše termoizolačné, pre dve alebo štyri osoby, s pohárikmi na šampanské, s hrnčekmi, keramickými či plastovými taniermi, termoskou, vidličkami, lyžicami, nožmi, vývrtkou, nožom na syr či na chlieb, tiež koše obsahujúce čašnícky nôž, servítky, soľničku, koreničku a cukorničku, zásobník na mlieko, ale aj lopárik na krájanie.

Moderná doba ale prináša vývoj aj v piknikovej kultúre a tak tu máme praktické piknikové batohyz nylonu, polyesteru, chladiace s bočnými úchytmi na fľašu, so sieťovými bočnými vreckami. Podobne je na tom niekoľko piknikových tašiek, z ktorých upozorníme na špeciálnu tašku so vstavanou stoličkou. Sortiment troch desiatok položiek doplňujú skladacie piknikové deky (i do podoby funkčnej tašky), všetky v úprave proti zemnej vlhkosti a chladu.

Piknik je možné doplniť a spríjemniť grilovaním, ktoré má podobne bohatú históriu. Ak indiáni Južnej Ameriky Krištofa Kolumba prekvapili mäsom opekaným nad ohňom a cestovateľ sa tak pravdepodobne prvýkrát stretol s grilom, stolovanie v prírode počas prestávok pri love bolo v stredovekej Euvrópe u šľachty bežná záležitosť. Piknikom v modernom poňatí sa stalo po revolúcii vo Francúzsku, keď prostý ľud začal hodovať v otvorených mestských parkoch. V časoch, kedy sa fenomén revolúcie šíril ďalej, dostal sa do Európy i piknik. V Anglicku sa udomácnil veľmi rýchlo, zatiaľ čo do konzervatívneho Rakúsko-Uhorska a teda aj k nám dorazil až v polovici 19. storočia. Aj na Slovensku sa organizujú ďalšie a ďalšie ročníky mestských piknikov - koncom mája na Bratislavskom hrade, v júni na Budatínskom hrade atď.

Od klasického opekania údenín sa po roku 1989 k piknikom postupne vraciame. Bohato vybavené piknikové koše ponúka stále viac reštaurácii a cateringových spoločností. Sortiment potravín nemusí byť veľmi široký, pretože v prírode proste chutí dvojnásobne: zeleninové i ovocné šaláty, sendviče, steaky… Pre zaujímavosť: V júli 2010 sa na uzavretej diaľnici medzi Dortmundom a Duisburgom konal historicky najväčší piknik. 20 000 stolov ponúkalo občerstvenie pre tri milióny ľudí v rámci akcie Európske hlavné mesto kultúry, ktorým bol Essen ležiaci medzi oboma mestami.

A sme na začiatku: piknik – pique-nique. Či už k rybe, steaku alebo čomukoľvek inému, prajeme Vám i Vašim cieľovým skupinám po celé leto dobrú chuť.

Facebook
Facebook

Všetko o iMi
Kontakty
Obchodné podmienky
O nás
Správy

Rôzne
Mapa stránok
RSS
FAQ

ippag